Küzdelem a penész ellen
A téli párásodás sok otthonban minden évben visszatérő probléma, különösen a hidegebb és nedvesebb területeken. A vízcseppek nem csak akkor jelentkeznek, ha a házban meghibásodások vannak, és ha senki nem ellenőrzi, súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezért fontos, hogy a hideg és a nedvesség ellen minden létező tanácsot kipróbáljunk, hogy megtaláljuk azt, ami tényleg segít hatékonyan fenntartani a hőt, és messzire űzni a nedvesség problémáit.
Hogyan szabályozható a páratartalom otthon?
Magyarország a hideg, esős, havas telekről híres, amihez hozzá kell adni a tavaszt és az őszt is. Ilyen környezetben élni sokszor kényelmetlenséget jelent, és a fekete foltok nemcsak a lakásokban, hanem a könnyűszerkezetes házakban is jelentkeznek, írja a variosystem.hu. Éppen ezért a páratartalmat folyamatosan szabályozni kell.
A penész nagyon szereti a sötét zugokat, és általában a rejtett helyeken kezd mutatkozni. Ilyen lehet egy sarok, a szekrény mögött vagy a plafon vonalában. Amikor észrevesszük az első jeleit, akkor már késő szokott lenni, ilyenkor a gomba spórái elfoglalták a lakásunkat, mi pedig folyamatosan belélegezzük azt.
Hogyan lehet tudni, hogy van-e nedvesség a házban?
A ház nedvessége hatással lehet mind az egészségre, mind az otthon kényelmére. Általában több jelnek köszönhetően tudjuk, hogy van-e a házban páratartalom. A melegebb hónapokban intenzívebbnek érezzük a meleget. A téli hónapok még hidegebbnek tűnnek, mintha hiába menne a fűtés. Gyakran kell különböző egészségügyi problémával számolnunk, például asztmával és egyéb légzőszervi problémával. Néhány bútor sérülhet, néhány fal foltos lehet.
Ezek a negatív hatások eléggé észrevehetőek, hiszen a villanyszámla meg szokta mutatni, ha túl sokat költünk fűtésre. Ha ez megtörténik, akkor érdemes gyanakodni. Az a legjobb megoldás, ha megmérjük a helyiség relatív páratartalmát. Az 55 és 70% közötti érték már túl sok páratartalomnak számít, de ha 30% alatt van, akkor észrevehető, hogy a szoba túl száraz. A kulcs az, hogy megtaláljuk a középutat.
Ehhez itt van néhány paraméter:
Télen 40 és 50% közötti relatív páratartalomra van szükség, az ideális hőmérséklet pedig 21-22 fok. Nyáron a relatív páratartalomnak 45 és 60% között kell lennie, 23-25 fok körüli hőmérséklet mellett.
A hideg téli hónapokban minden házban megnő a páratartalom. Becslések szerint egy épület naponta átlagosan 10-15 liter vizet termelhet. Ilyenkor a nedvesség főleg miattunk növekszik, zuhanyozunk, fürdünk, főzünk, mosunk, izzadunk vagy egyszerűen lélegzünk. A rossz szellőzés vagy a párás éghajlatú területeken való élet szintén nedvességet okoz.
Hogyan kerüljük el a nedvességet?
A párásodás ellen nagyon könnyű küzdeni. Az egyik legfontosabb tipp a ház szellőzése. Nagyon fontos a megfelelő és rendszeres szellőzés fenntartása, hogy megelőzzük a lakás nedvességtartalmát, különösen, ha párás éghajlaton élünk. A légkondicionálás segíthet abban, hogy a ház egyes helyiségeiben megtartsuk a helyes relatív páratartalmat.
A következő lépés a nedvesség helyének meghatározása. Ha a csőtöréssel vagy vízszivárgással kapcsolatos hibák nem feltűnő helyeken vannak, akkor a falakban fogjuk látni a hibát. A vizes falak sokkal hidegebb légkört eredményeznek. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk a lehetséges szivárgásokkal
Sok család páramentesítő készülékeket használ. A párátlanító tökéletesen működik a hideg vagy esős területeken. Ez az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a penész megszüntetésére. Lehetővé teszi a nedvesség felszívását és elvezetését egyszerűen és elhanyagolható áramfogyasztás mellett.
A természetes tippek kedvelői kipróbálhatják a só erejét is. A só olyan fűszer, amely segít megszüntetni a nedvességet. Ez egy nagyon gyakori házi gyógymód, ha kevés pénzt szeretnénk költeni. Mindössze annyit kell tennünk, hogy egy kiló durva sót teszünk egy lapos edénybe, majd a leginkább érintett területre rakjuk.
Emellett nem szabad a ruhákat a házon belül szárítani. Fontos, hogy a mosást olyan napokon végezzük el, ahol van ideje megszáradni. Ha ez nem kivitelezhető, akkor érdemes megfontolni a szárítógép beszerzését.
A nedvesség megelőzése a házban
Sokszor hallani, hogy a legjobb védekezés a támadás, ami a penész ellen is működni szokott. Sokkal jobban járunk, ha inkább a megelőzésen dolgozunk, és nem utólag akarjuk rendbe hozni a dolgokat. Valójában kis gesztusokkal is nagy változásokat érhetünk el.
Kapcsoljuk be a páraelszívót minden alkalommal, amikor főzni készülünk. A gőzök, a kondenzáció és a szagok kint szétoszlanak, fenntartva a megfelelő páratartalmat. Figyeljünk, hogy a fűtés ne haladja meg a 20 fokot. Ne pakoljuk tele a házat növényekkel, mivel ez növeli a relatív páratartalom értékét. Az is segít, ha mindennap kiszellőztetjük az épületet. Szerencsére nem kell több órás vacogásra gondolni, a 15 perces szellőztetés bőven elég.
A téli időszakban a páratartalom elleni küzdelem nem könnyű, de nem szabad feladni. A falakon lévő nedves foltokat átfesthetjük, de ez nem oldja meg a problémát. Próbáljuk mindig megelőzni a penészt, ha pedig egyszer megjelent, akkor ne habozzunk cselekedni.
Forrás: https://www.health.ny.gov/publications/7287/7287_es.htm
Mást is olvasnál? Nézz körül írásaink között
Strandolj okosan! Nőgyógyász tanácsai az egészséges fürdőzéshez
Felfázást és húgyúti betegségeket is okozhat a vizes ruhás napozás. A nyári melegben nincs is jobb annál, mint amikor valaki fürdőzéssel kapcsolódik ki. Legyen szó úszómedencéről, gyógy- vagy természetes vizekről, néhány alapvető szabályt érdemes betartanunk
Egy érdekes biztonsági intézkedés az idősek egészsége érdekében
Az otthoni videókamerás megfigyelés manapság az egyik legfontosabb tényező ahhoz, hogy nyugodtan élhessük az életünket, különösen akkor, ha egy időre el kell mennünk, vagy akár akkor is, ha a hegyekben vagy a tóparton lévő második
Küzdelem a penész ellen
A téli párásodás sok otthonban minden évben visszatérő probléma, különösen a hidegebb és nedvesebb területeken. A vízcseppek nem csak akkor jelentkeznek, ha a házban meghibásodások vannak, és ha senki nem ellenőrzi, súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.